English version Русская версия
Timber Poland - Okleiny naturalne

Dokładność i stabilność wymiarowa

Magazyn Timber Poland

Przy wyborze fornirów, klient kieruje się głównie parametrami jakościowymi, które pozwalają osiągnąć większą oszczędność materiału.

Meblarstwo: - Specjalnością firmy Timber Poland jest sprzedaż fornirów naturalnych oraz oklein modyfikowanych. Stały kontakt z producentami mebli pozwala Państwu na monitorowanie i ocenę sytuacji w branży meblowej. Jak z perspektywy dostawcy oklein wygląda ten rynek?
Grzegorz Jezierski: - Na polskim rynku mamy do czynienia zarówno z przedsiębiorstwami wytwarzającymi produkt seryjny, jak również z tymi produkującymi na specjalne zamówienia docelowych klientów. Nasza firma obserwuje dużą różnorodność zapotrzebowania na forniry, przede wszystkim w firmach, w których wytwarza się produkt właśnie na indywidualne zamówienia. Różnorodność wynika z chęci posiadania nietypowych, charakteryzujących się oryginalnością mebli czy drzwi przez docelowego klienta.

Meblarstwo: Jak na Państwa sytuację wpływa gorsza kondycja producentów mebli?
G.J.: - Polscy producenci w obecnej sytuacji, przy warunkach panujących na rynku oraz popycie na produkty branży meblowej zmuszeni są dokładniej analizować każdy zakup komponentów meblowych, również fornirów. Nasza firma chcąc sprostać tym wymaganiom rozszerza nie tylko gamę kolorystyczną fornirów, ale również ich parametry wymiarowe i jakościowe, tak by producent poza doborem kolorystyki posiadał również możliwość wyboru wydajniejszego dla swojego produktu forniru.

Meblarstwo: - Jakie zatem wymogi muszą spełniać forniry, by spełniały oczekiwania producentów mebli?
G.J.: - Przede wszystkim to naszym dostawcom stawiane są odpowiednie technologiczne wymogi jakościowe, ustalane na podstawie wytycznych polskich klientów. Kluczem jest technologiczne przygotowanie oklein, które opiera się na odpowiedniej produkcji, począwszy od hydrotermicznego przygotowania surowca, które pozwala uplastycznić kłody drewna podczas skrawania, poprzez proces suszenia forniru połączony z doprasowaniem, który w odpowiednim czasie i dopasowanej temperaturze dochodzi do idealnej dla jego przeznaczenia wilgotności. Odpowiednio wysuszony i doprasowany fornir w ostatecznej fazie trasowany jest na dwunożowych gilotynach, co pozwala zachować dokładnie tę samą szerokość w całej jej długości. Tak wytrasowany fornir zachowuje pożądaną przez polskich odbiorców cechę w postaci dokładności i stabilności wymiarowej, co pozwala korzystającym z niego producentom mebli czy stolarki drzwiowej na osiągnięcie większej oszczędności materiałowej.

Meblarstwo: - Timber Poland w ciągłej sprzedaży posiada zarówno forniry krajowe, jak również pochodzące z najdalszych zakątków świata. Jakie okleiny cieszą się obecnie największym zainteresowaniem producentów mebli?
G.J.: - Jeśli chodzi o modę w fornirach to poza stałym zainteresowaniem gatunków europejskich, zwłaszcza dębów, wzrasta zapotrzebowania na Orzech Amerykański, jak również na gatunki z Ameryki Południowej, a szczególnie Palisander Santos, w którym każda kłoda forniru jest oryginalna i daleka od powtarzalności. Dużym zainteresowaniem wśród firm wytwarzających produkt na zamówienie cieszą się też forniry z południowej Azji: Teak, Merbau czy Meranti, również ze względu na właściwości techniczne oklein, a zwłaszcza ich gęstość.

Meblarstwo: - Jakie propozycje przygotowaliście na ten rok dla polskich firm?
G.J.: - Timber Poland poza stale rozszerzaną gamą oklein naturalnych i modyfikowanych posiada również w ofercie płyty fornirowane (wiórowe, hdf, mdf, sklejki, płyty stolarskie) w szerokiej grupie wymiarowej, również wielkowymiarowej (2800 x 2070mm), blaty drewniane oraz obrzeża. Temat obrzeży jest ważny dla producentów mebli, zwłaszcza przy konieczności wydajniejszego zużycia materiałów, dlatego dużą wagę przykładamy do oferty obrzeży. Posiadamy w ciągłej sprzedaży obrzeża standardowe w grubości 0,6 mm, podklejane klejem lub fizeliną. Dostępne są one w szerokościach 23 mm lub 43 mm, ale istnieje również możliwość wykonania szerokości według potrzeb klienta. Na specjalne zamówienia wykonujemy również obrzeża warstwowe, dostępne w szerokościach od 18 mm do 300 mm, i grubości od 1,0 do 3,0 mm.

Dziękuję za rozmowę.